درخواست با موفقیت ارسال شد .
در ارسال خطایی رخ داده دوباره تلاش کنید .

تـــماس بــــا رنـــگارنـــگ

گروه نرم افزاری رنگارنگ >> اخبار >> استراتژی حداقل هزینه(رهبری هزینه)

استراتژی حداقل هزینه(رهبری هزینه)

شاید برای شما هم بارها این سوال پیش آمده چطور همکاران و یا رقیبان شما قیمتی پایین تر از سایر رقبا میدهند؟آیا این قیمت پایین و حاشیه سود ناچیز برای آنها کافی است و قادر به ادامه رقابت با این سود ناچیز هستند؟
برای مثال تبلیغات انتخاباتی که پشت سرگذاشتیم تبلیغات مختلفی در گروه تلگرام مشاهده میکردیم چاپ بنر متری 2200!و تبلیغاتی نظیر این...

استراتژی حداقل هزینه(رهبری هزینه)
هدف از این استراتژی برتری در رقابت از طریق تولید محصول با کمترین هزینه ی ممکن نسبت به رقبا می باشد.طبق این روش تولید در حجم بالا و با قیمت پایین می باشد.
از جمله مهمترین روش هایی که میتوان به کار گرفت تا به رهبری هزینه در بازار خود دست پیدا کرد روش هایی به شرح زیر می باشد.

صرفه جویی ناشی از مقیاس:

به این مفهوم است که با افزایش حجم تولید، هزینه تولید هر واحد کاهش خواهد یافت.در واقع به دلایلی هم چون: کسب تخفیف به دلیل حجم بالای خرید، افزایش تجربه ی کارکنان و سرشکن شدن هزینه ها می باشد.
برای مثال شما با خرید یک دستگاه با سرعت بالای چاپ و جایگزینی با دستگاه مستهلک سرعت چاپ و تحویل سفارشات را 2 برابر خواهید کرد ولی هزینه های مانند حقوق اپراتور دستگاه، اجاره کارگاه و غیره ثابت هستند و حتی در هنگام خرید کاغذ یا جنس مصرفی به دلیل حجم خرید بیشتر از همکار خود تخفیف خواهید گرفت.
در نتیجه با افزایش حجم تولید به میزان 2 برابر،هزینه ها 2 برابر نشده اند و تنها هزینه ای بابت دستگاه و تکنولوژی اولیه پرداخت کرده اید.سود ناشی از این قسمت را صرفه جویی ناشی از مقیاس می نامند.


منحنی تجربه:
طبق این مفهوم، هزینه های تولید محصولات سازمان بر اثر کسب تجربه ی کارکنان کاهش می یابد.مطالعات نشان می دهد با دوبرابر شدن حجم کار، هزینه ها حدود 30% کاهش می یابد.
برای مثال در اثر تجربه، اپراتور دستگاه چاپ شما، جلوی ضایعات یا خرابی دستگاه را خواهد گرفت و یا طراح شما در اثر تجربه و انجام سفارشات طراحی مختلف سرعت بیشتری در تحویل طرح به مشتری خواهد داشت در این صورت هزینه کمتری برای شما در پی خواهد داشت.


پیشرفت تکنولوژیک:
شرکتهایی که از تکنولوژی پیشرفته استفاده می کنند، افزایش قیمت در هزینه های ثابت را با کاهش قیمت در هزینه های متغیر معاوضه می کنند.در واقع به دلیل سرمایه گذاری انجام شده هزینه ثابت زیاد می شود اما هزینه تولید هر واحد محصول کاهش می یابد.
برای مثال با خرید یک دستگاه پانچ اتوماتیک وقت کمتری از اپراتور شما گرفته خواهد شد و این هزینه جایگزین هزینه متغیر شما یعنی حقوقی که بابت این خدمات پرداخت میشود.


استفاده از حداکثر ظرفیت:
زمانیکه یک سازمان از تمام توان خود استفاده کند و تولید خود را افزایش دهد، هزینه های ثابت بر تعداد بیشتری محصول سرشکن می شود.
برای مثال با چند ساعت اضافه کاری یا یک شیفت کاری دوم یا سوم از امکانات چاپخانه خود استفاده خواهید کرد.در این صورت هزینه های ثابت نظیر دستگاه،اجاره کارگاه و ... به تعداد بیشتری کار تقسیم شده و بهای تمام شده کار شما کاهش خواهد یافت.

عوامل دیگری که در استراتژی کمترین هزینه دخیل هستند:
محصولی غیرتجملی و ساده 
سادگی طراحی محصول
کنترل مواد خام
هزینه کم نیروی کار
نوآوری در تولید
اتوماسیون
خرید دارایی های ارزان قیمت
کاهش هزینه های سربار

[یکشنبه 09 اسفند 1394]
اشتراک
در صورتی که مطلب فوق مورد توجه شما قرار گفت از طریق راه های ارتباطی زیر آن را به اشتراک بگزارید.